نگارش پایان نامه علمی، با کیفیت و معتبر، لازمه فارغ التحصیل شدن دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری است اما فقط نوشتن پایان نامه کافی نیست و دانشجو باید بتواند به خوبی از پایان نامه خود دفاع کند. در جلسه دفاع پایان نامه، اساتید و هیئت داوران حضور خواهند داشت تا پایان نامه دانشجو را مورد ارزیابی قرار دهند و نمره لازم را به آن اختصاص دهند. دانشجویان باید بدانند که در جلسه دفاع پایان نامه چه کسانی حضور دارند و آمادگی کافی برای صحبت کردن در مقابل حضار داشته باشند و دچار استرس نشوند. در این مطلب می خواهیم بررسی کنیم که افراد حاضر در جلسه دفاع پایان نامه چه کسانی هستند. لطفا همراه ما باشید.

در جلسه دفاع پایان نامه چه کسانی حضور دارند؟

شما به عنوان دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری باید بعد از ارائه پروپوزال به هیئت داوران و گذراندن مراحل تصویب پروپوزال، نسبت به انجام پایان نامه اقدام کنید. آماده سازی پایان نامه نیاز به ماه ها اختصاص زمان دارد و شاید لازم باشد بیشتر از یک ترم را به تحقیقات بپردازید تا پایان نامه ای ارزشمند و مورد تایید اساتید را تهیه کنید. پس از تمام شدن مراحل آماده سازی پایان نامه، باید تاریخ دفاع از آن را هم مشخص کنید و آماده برگزاری جلسه دفاع پایان نامه باشید. نحوه دفاع شما از پایان نامه، تاثیر زیادی در شانس موفقیت تان دارد و لازم است که آمادگی های لازم را به دست آورید.

برخی از مواردی که در یک جلسه دفاع خوب موثر هستند، شامل تسلط بر مطالب، تهیه یک پاورپوینت پایان نامه قوی، نداشتن استرس زیاد و پوشیدن لباس مناسب جلسه دفاع است.

برای تسلط بیشتر در جلسه دفاع از پایان نامه، بهتر است بدانید که افراد حاضر در جلسه دفاع چه کسانی هستند و در صورت روبرو شدن با آنها، دچار استرس نشوید. معمولا در جلسه دفاع از پایان نامه، افراد زیر حضور دارند :

افراد حاضر در جلسه دفاع: هیئت داوران

اصلی ترین افراد حاضر در جلسه دفاع پایان نامه، هیئت داوران هستند. هیئت داوران، تشکیل شده از استاد راهنما و اساتید رشته و گرایش تحصیلی شماست و نقش اصلی در داوری را استاد راهنما به عهده دارد.

افراد حاضر در جلسه دفاع: دانشجویان

گروه دومی که ممکن است در جلسه دفاع پایان نام حضور داشته باشند، دانشجویان هستند. هدف از حضور دانشجویان در جلسه دفاع شما، آشنایی با روند کلی جلسه است و به شما هم توصیه می شود تا تاریخ دفاع خود، در جلسه دفاع چند دانشجو شرکت کنید و با مراحل کلی جلسه آشنا شوید. مزیتی که شرکت کردن در دفاع سایر دانشجویان دارد، آشنا شدن با سوالاتی است که اساتید مطرح می کنند و با توجه به اینکه بسیاری از سوالات تکراری و مشابه هستند، می توانید برای دفاع خود آمادگی بهتری داشته باشید.

افراد حاضر در جلسه دفاع: علاقه مندان

گروه سومی که در جلسه دفاع پایان نامه حضور دارند، محققان، اساتید و سایر افرادی هستند که به موضوع پایان نامه شما علاقه دارند. معمولا تاریخ برگزاری جلسات دفاع در جعبه اعلانات دانشگاه قرار داده می شود تا عموم افراد و علاقه مندان اطلاع داشته باشند.

برای جلسه دفاع چه کسانی را می توانم دعوت کنم؟

شاید شما هم بخواهید از دوستان، نزدیکان و آشنایان خود را به جلسه دفاع دعوت کنید و این سوال برای شما پیش آمده است که برای جلسه دفاع چه کسانی را می توانم دعوت کنم؟ شما می توانید دوستان، اقوام، خانواده و همکلاسی های خود را به جلسه دفاع دعوت کنید اما توصیه می شود که تعداد مهمانان حاضر در جلسه را بیش از حد نکنید تا ذهن شما هنگام ارائه مشغول نباشد.

مراحل برگزاری جلسه دفاع از پایان نامه

جلسه دفاع پایان نامه، در چند مرحله به شرح زیر برگزار می شود :

  • مرحله اول

قبل از شروع جلسه دفاع پایان نامه خود، باید لوازم پذیرایی را بر روی میز اساتید و حاضرین چیده باشید و هر آنچه که لازم است، به طور کامل آماده شود. همچنین باید قبل از ورود هئیت داوران، لپ تاپ را به پروژكتور وصل کنید و مطمئن شوید که مشکلی در باز کردن فایل پایان نامه ندارد.

  • مرحله دوم

در مرحله بعد، اعضای هیئت داوران، دانشجویان، مهمانان و علاقه مندان به موضوع پایان نامه شما، وارد سالن دفاع شده و در محل های مخصوص به خود قرار می گیرند.

  • مرحله سوم

پیش از شروع ارائه شما، مجری برنامه اقدام به برگزاری جلسه می کند و چند آیه از قرآن هم تلاوت می شود. این مرحله حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه زمان می برد.

  • مرحله چهارم

بعد از صحبت های مجری و تلاوت شدن قرآن، استاد راهنما جلسه دفاع را آغاز می کتد و درباره تحقیق، نقش و شخصیت شما، صحبت هایی را ارائه می دهد.

  • مرحله پنجم

پس از تمام شدن صحبت های استاد راهنما، نوبت شماست که دفاع را آغاز کنید. برای شروع صحبت های خود ابتدا باید از اساتید، استاد راهنما، همکاران و حضار تشکر کنید و سپس شروع به توضیح پایان نامه خود کنید. ارائه شما باید در نیم ساعت به پایان برسد.

  • مرحله ششم

پس از تمام شدن ارائه شما، هیئت داوری شروع به اظهار نظر خواهد کرد و سوالاتی در رابطه با موضوع و مبحث پایان نامه از شما می پرسد. شما برای پاسخگویی به سوالات داوران در جلسه دفاع پایان نامه، باید از قبل تمرین کرده باشید و به تمام بخش های پایان نامه مسلط باشید.

این مرحله، حدود نیم ساعت تا حداکثر یک ساعت طول می کشد و هدف از مطرح شدن سوالات، سنجش میزان تسلط شما بر مباحث است. لازم است به صورت علمی و دقیق به سوالات پاسخ دهید و اگر هم جواب سوالی را نمی دانستید، نگران نباشید زیرا اساتید انتظاری ندارند که شما همه چیز را بدانید.

  • مرحله هفتم

در مرحله هفتم، هیئت داوران به بررسی مجدد پایان نامه می پردازند و نظر نهایی خود را اعلام می کنند. اعلام نظر نهایی حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می کشد.

سخن پایانی

برای دانشجویانی که می خواهند از پایان نامه خود دفاع کنند، سوال است که افراد حاضر در جلسه دفاع چه کسانی هستند که در این مطلب بررسی کردیم. شما برای حضور در جلسه دفاع، باید بدانید که در جلسه دفاع پایان نامه چه کسانی حضور دارند تا علاوه بر دانستن تعداد حضار و مهمانان، برای پذیرایی از آنها نیز برنامه ریزی داشته باشید.

در پایان، اگر برای نگارش پروپوزال و پایان نامه خود به راهنمایی نیاز دارید، می توانید با مشاوران ارشد مجموعه علم اندیش در ارتباط باشید. مشاوران این مجموعه، ارائه دهنده خدمات مربوط به پایان نامه هستند و می توانند راهنمای شما عزیزان باشند.

لا تعليق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *