یکی از دانشگاه‌های معتبر کشور، دانشگاه پیام نور است که هر ساله فارغ‌التحصیلان بسیاری از این دانشگاه با سطح دانش و مهارت بالایی فارغ التحصیل می‌شوند. دانشجویانی که در دانشگاه پیام نور تحصیل می‌کنند نیز باید پایان نامه کارشناسی ارشد خود را ارائه دهند. به طوری که باید با کمک استاد راهنما و مشاور خود اقدام به طی مراحل مختلف نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد نمایند و در نهایت با دفاع از پایان نامه، نمره قبولی به دست آورند. در صورتی که می خواهید با جزئیات تکمیلی پیرامون انجام پایان نامه ارشد پیام نور آشنا شوید، جای درستی آمده اید. در ادامه این مقاله از موسسه علم پروژه ما را همراهی کنید.

قوانین پایان نامه ارشد پیام نور

یکی از موضوعاتی که باید در انجام پایان نامه ارشد پیام نور به آن توجه داشته باشید، انجام پایان نامه مطابق با قوانین اعلام شده از سوی دانشگاه پیام نور است. در حقیقت زمانی پایان نامه دانشجو از سوی هیات داوران تائید می‌شود که قوانین لازم در آن رعایت شده باشد. بخشی از این قواعد شامل انتخاب فونت مناسب، نحوه منابع نویسی، فهرست نویسی و … هستند.

مطابق با قوانین پایان نامه ارشد پیام نور، ارائه لوح فشرده (cd) جایگزین صحافی پایان نامه شده است تا در مصرف کاغذ صرفه‌جویی گردد.

تمامی دانشجویانی که قصد آغاز کار تحقیقاتی خود را دارند، می‌توانند برای اطلاع از تمامی قوانین و دانلود فرم‌های موردنیاز، به سایت دانشگاه پیام نور مراجعه کنند. برای انجام پایان نامه ارشد پیام نور به انواع فرم ها شامل فرم پیشنهادی پایان نامه و پروپوزال، فرم گزارش سه ماهه پيشرفت تدوين پايان‌ نامه،

فرم اعلام کفایت، فرم اعلام زمان جلسه دفاع، فرم تائیدیه مقاله، فرم تکمیل شده مشخصات پرسنلی اساتید، فرم ارزشيابی و صورت جلسه دفاع پايان نامه كارشناسی ارشد و … نیاز است. دانشجویانی که مقاله علمی پژوهشی ندارند، باید اقدام به تکمیل کاربرگ شماره ۲ و دانشجویانی که دارای مقاله هستند، باید کاربرگ شماره ۳ را تکمیل کنند.

مراحل نگارش پایان نامه ارشد پیام نور

نگارش پایان نامه ارشد پیام نور در چندین مرحله صورت می‌گیرد. در کل مراحل نگارش پایان نامه برای همه دانشگاه ها مشابه است اما به صورت جزیی در ادامه به مراحل پایان نامه ارشد پیام نور خواهیم پرداخت.

  1. اولین قدم برای انجام پایان نامه ارشد پیام نور، انتخاب موضوع است. در ارتباط با انتخاب موضوع پایان نامه باید اشاره کنیم که موضوع انتخابی نباید تکراری باشد و پیش‌تر نباید بر روی آن پژوهشی صورت گرفته باشد.
  2. مرحله دوم، نوشتن پروپوزال ارشد پیام نور است که در صورت طی مراحل تصویب پروپوزال، دانشجویان می‌توانند اقدام به نگارش پایان نامه ارشد نمایند.
  3. مرحله سوم از نگارش پایان نامه ارشد پیام نور، نگارش‌ فصل‌های مختلف پایان نامه می‌باشد. به طوری که دانشجویان باید متناسب با موضوع خود، فصل های پایان نامه ارشد خود را تکمیل نمایند. این قسمت مهم‌ترین بخش از نگارش پایان‌نامه ارشد پیام نور است و باید در انجام آن دقت شود.
  4. دفاع از پایان نامه آخرین مرحله از انجام پایان نامه ارشد پیام نور می‌باشد. پس از تائید پایان نامه توسط استاد راهنما، دانشجویان باید پرینت پایان نامه خود را در اختیار داوران قرار دهند. سپس بعد از مشخص شدن روز و محل دفاع، اقدام به ارائه و دفاع از پایان نامه خود کنند.

پس از جلسه دفاع پایان نامه، فرآیند انجام پایان نامه ارشد پیام نور به پایان می‌رسد و دانشجویان می‌توانند پس از طی مراحل اداری، مجوز فارغ التحصیلی خود را دریافت کنند.

نمره پایان نامه ارشد پیام نور

پس از اینکه ارائه پایان نامه توسط دانشجو به پایان می‌رسد، اساتید با یکدیگر مشورت می‌کنند تا در مورد نمره دانشجو تصمیم‌گیری کنند. نمره‌ای که به پایان نامه دانشجو تعلق می‌گیرد، متناسب با کیفیت پایان نامه‌ای که ارائه می‌دهد، در نظر گرفته می‌شود. نمره‌ای که به انجام پایان نامه ارشد پیام نور اختصاص داده می‌شود، از ۱۹ نمره محاسبه می‌گردد. یک نمره نیز برای دستاوردهای پژوهشی شامل مقاله و یا کتاب در نظر گرفته می‌شود.

آیا ارشد فراگیر پیام نور پایان نامه دارد؟

یکی از سوالات رایجی که دانشجویان دانشگاه پیام نور دارند، این است که آیا ارشد فراگیر پیام نور پایان نامه دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم مطابق با دستورالعمل‌های جدید تمامی رشته‌ها در مقطع ارشد فراگیر پیام نور نیز دارای پایان نامه هستند. به طوری که دانشجویان می‌توانند استاد راهنمای خود را انتخاب کنند و برای پاس کردن این واحد با استاد راهنما در ارتباط باشند.

بسیاری از رشته‌های دوره کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور به صورت پژوهش محور ارائه می‌شوند و درصد کمی از رشته‌ها آموزش محور هستند. نکته مهم و قابل توجهی که پیرامون انجام پایان نامه ارشد فراگیر پیام نور وجود دارد، این است که پایان نامه کارشناسی ارشد پیام نور به دو شیوه شامل آموزش محور و پژوهش محور ارائه می‌گردد. در شیوه آموزش محور، دانشجویان باید حتما این واحد را انتخاب نمایند و در آن نمره قبولی دریافت کنند. این در حالی است که دانشجویان شیوه پژوهش محور می‌توانند برای پایان نامه کارشناسی ارشد خود یک درس جایگزین را انتخاب نمایند.

پایان نامه ارشد پیام نور چند واحد است؟

به طور کلی مقطع کارشناسی ارشد ۳۲ الی ۳۶ واحد است. درس پایان نامه در دانشگاه پیام نور، در برخی رشته‌ها ۴ واحد و در برخی دیگر ۶ واحد است. دانشجویی که در مقطع ارشد پیام نور شیوه آموزش محور تحصیل می‌کند، در صورت عدم گذراندن این واحد، نمی‌تواند فارغ التحصیل شود. این در حالی است که دانشجویان پژوهش محور، می‌توانند درس دیگری را جایگزین این واحد نمایند.

دریافت مشاوره برای انجام پایان نامه ارشد پیام نور

یکی از چالش‌هایی که دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه پیام نور با آن مواجه هستند، نگارش پایان نامه ارشد پیام نور است تا بتوانند نمره خوبی را در آن بگیرند و در نهایت از دانشگاه فارغ التحصیل گردند.

مجموعه علم پروژه با برخورداری از چندین کارشناس فعال در زمینه نگارش تخصصی پایان نامه ارشد پیام نور در کنار شماست. می‌توانید برای دریافت مشاوره و انجام تمامی مراحل پایان نامه ارشد پیام نور، از کارشناسان این مجموعه خدمات دریافت کنید. برای دریافت مشاوره از طریق راه‌های ارتباطی با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید.