یکی از رشته‌های پرطرفدار مهندسی، رشته برق است. رشته‌ای که با توجه به گسترش و پیشرفت صنعت برق دارای گرایش‌های متعددی در مقاطع دانشگاهی است. از محبوب‌ترین این گرایش‌‌ها می‌توان به مهندسی الکترونیک، مخابرات، کنترل، قدرت و… اشاره کرد. فردی که در رشتة مهندسی برق تحصیل می‌کند، دانش تحلیل و بررسی پدیده‌های فیزیکی را با استفاده از علم ریاضیات، به‌دست می‌آورد. دانشجویان مهندسی برق، برای تکمیل مقطع تحصیلی در ارشد و دکتری، همانند سایر رشته‌ها، نیازمند انجام پایان نامه هستند. در این مقاله درباره انجام پایان نامه برق، صحبت خواهیم کرد؛ از اهمیت انجام پایان نامه مهندسی برق خواهیم گفت و مراحل نگارش پایان نامه را با درنظر گرفتن تفاوت‌های آن با پایان نامه سایر علوم، تشریح می‌کنیم.

فایده و اهمیت انجام پایان نامه برق موفق

شما به‌عنوان دانشجوی تحصیلات تکمیلی در رشته برق، باید برای فارغ‌التحصیلی، یک پایان‌ نامه معتبر از خود ارائه دهید. اهمیت انجام پایان نامه برق زمانی مشخص می‌شود که برای ورود به صنعت، می‌خواهید دانش و مهارت خود را نشان دهید. بر همین اساس، پایان نامه فرصتی است که آنچه در دوران تحصیل خود کسب کرده‌اید را ارائه دهید و زمینه‌ای برای تحقیقات بیشتر و پیشرفته‌تر در آینده علمی و عملی شما در شغل تخصصیتان باشد.

مراحل انجام پایان نامه مهندسی برق

در این بخش مراحل انجام پایان نامه مهندسی برق را شرح می‌دهیم؛ انجام پایان‌ نامه در رشته مهندسی، همانند سایر رشته‌ها، دارای روند مشخصی است. از تعیین موضوع گرفته تا ارائه پایان نامه در جلسه دفاع.

پایان نامه رشته‌های مهندسی معمولاً شامل گزارشی از پروژه است و براساس تحقیقاتی که با استفاده از ابزارهای تخصصی انجام شده است، نگارش می‌شود؛ نوشتن پروپوزال، شامل همین مراحل می‌شود.

تعیین موضوع و اهداف پروژه پایان نامه برق

اولین قدم در این راستا، انتخاب موضوع پایان نامه است. موضوعی که هم باید توانایی و علاقه برای پژوهش در آن مورد را داشته باشید و هم جدید و غیرتکراری باشد و بتواند دانش و ایده جدیدی را ارائه دهد. یکی از سامانه‌ها جهت بررسی تکراری‌ نبودن موضوع، سامانه همانند‌جو ایرانداک است که خیال شما را  راحت خواهد کرد.

همچنین شرکت در جلسات دفاع سایر دانشجویان، می‌تواند در به‌دست آوردن دید و ایده‌های جدید کمک مفیدی به شما کند. در این مرحله اهداف خود را نیز باید مشخص کنید؛ اینکه به دنبال پاسخ به چه پرسش‌هایی هستید و درنهایت قرار است کار شما چه خروجی داشته باشد، اهمیت دارد.

بررسی و تحلیل پیشینه تحقیق در انجام پایان نامه برق

هر موضوعی که قرار است راجع‌ به آن در انجام پایان نامه برق، تحقیق و پژوهش صورت گیرد، باید پیشینه آن مشخص شود؛‌ یعنی بررسی شود دیگران در موضوعاتی مشابه با موضوعات شما چه تحقیقاتی انجام داده‌اند. شما باید بتوانید روش‌ کار آنها را درک و نتایج تحقیقات آنها را تحلیل کنید؛ کاری که باعث بهبود دید شما نسبت به مسیر پیش‌رو خواهد شد.

تعیین روش و ابزار تحقیق در انجام پایان نامه مهندسی برق

در این بخش از انجام پایان نامه مهندسی برق باید روش انجام تحقیقات خود را در انجام پایان نامه به‌طور کامل توضیح دهید. انواع روش تحقیق در پایان نامه، با رشته مربوطه متفاوت است. در مهندسی برق می‌تواند شامل الگوریتم‌ها و مکانسیم‌های استفاد‌ه‌شده و همچنین ارائه فرمول‌ها و درنهایت نرم‌افزار‌هایی که برای انجام تحقیق خود استفاده کرده‌اید، باشد. هر تحقیق یک سری متغیر‌ها و داده‌هایی دارد که بر روی آنها آزمایشاتی صورت می‌گیرد؛ سپس براساس هدف پژوهش، داده‌ها و متغیر‌ها در نرم‌افزارهای تخصصی رشته برق به‌کار گرفته می‌شوند

نتایج حاصل از انجام پایان نامه برق

شما براساس روش تحقیق تعیین‌شده، طرح و ایده خود را با استفاده از نرم‌افزار‌های مختلف، شبیه‌سازی می‌کنید و به نتایجی ‌می‌رسید. این مرحله، تبیین جزئیات نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل داده ها در پایان نامه است؛ به‌طوری‌که با ارائه خلاصه از مکانسیمی که درنظر گرفته‌اید، خروجی کار خود را گزارش می‌کنید.

ارائه پیشنهادات شما

پس از رسیدن به نتایج، ممکن است ایده‌ها و پیشنهادات نو و کارآمدی به‌ذهن شما برسد. ارائه این پیشنهادات می‌تواند در پژوهش‌های بعدی، هم در آینده حرفه‌ای خودتان و هم به محققان دیگر، کمک زیادی کند.

ویرایش و تأیید نهایی

پس از تکمیل نگارش پایان نامه، مراحل ویرایش پایان نامه اهمیت دارد. اینکه حتماً به فرمت استانداردی که به شما گفته شده، بنویسید و از لحاظ علمی و ادبی، پایان نامه خود را ویرایش کنید، ازجمله نکات مهم در این مسیر است؛ سپس با کمک استاد راهنما، پایان نامه خود را نهایی می‌کنید.

جلسه سرنوشت‌ساز دفاع پایان نامه برق

هرچقدر برای انجام پایان نامه مهندسی برق تلاش کرده‌اید و زحمت کشیده‌اید، در جلسه دفاع شما از پایان نامه، مشخص می‌شود؛ بنابراین باید ضمن طراحی پاورپوینت پایان نامه، خودتان را برای پاسخ به سؤالات احتمالی داوران آماده کنید. برای این کار، بهتر است از قبل با استاد راهنمای خود تمرین کرده باشید. همچنین شرکت در جلسات دفاع سایر دوستانتان، استرس و اضطراب احتمالی شما را کاهش می‌دهد و آگاهی بیشتری نسبت به روند کار در جلسه دفاع پیدا می‌کنید.

نرم‌افزار‌های پرکاربرد در انجام پایان نامه برق

معمولاً در پایان نامه‌‌های این رشته، از نرم‌افزار‌های کاربردی جهت طراحی و شبیه‌سازی مدار‌ها، با‌توجه به گرایش فرد، استفاده می‌شود. در این بخش، چند مورد از این نرم افزار‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

  • MATLAB: یکی از قدرتمند‌ترین نرم‌افزار‌های عددی و برنامه‌نویسی در رشته برق با قابلیت‌هایی همچون تحلیل و پردازش سیگنال‌ها، مدل‌سازی سیستم‌های قدرت و طراحی الگوریتم‌های کنترل
  • PSpice: نرم‌افزار شبیه‌سازی مدارهای الکتریکی و الکترونیکی و طراحی و تحلیل مدارهای قدرت
  • ETAP: نرم‌افزار تحلیل و طراحی سیستم‌های قدرت با قابلیت‌هایی مانند محاسبه بار، تحلیل پایداری، تحلیل ضربه‌های فشاری و بهینه‌سازی سیستم‌های قدرت
  • ‌LabVIEW: یک نرم‌افزار برنامه‌نویسی گرافیکی برای طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌های ابزاردقیق، کنترل موتور، سیستم‌های تست و اندازه‌گیری سیگنال‌های الکتریکی
  • AutoCAD: نرم افزار طراحی و ترسیم نقشه‌های برقی، توسعه نقشه‌های سیم‌کشی و تجهیزات الکتریکی
  • CST Studio Suite: نرم‌افزار شبیه‌سازی الکترومغناطیسی برای شبیه‌سازی و تحلیل آنتن‌ها، مدارهای میکروویو و اجزای الکترونیکی
  • Proteus: نرم‌افزار شبیه‌سازی الکترونیکی برای طراحی و شبیه‌سازی مدارهای الکترونیکی و میکروکنترلرها
  • Codevision AVR: نرم‌افزار برنامه‌نویسی برای انواع میکرو‌کنترلرهای AVR

سخن آخر با شما

در این مقاله سعی کردیم تمامی نکاتی که باید قبل از شروع و انجام پایان نامه برق بدانید را برای شما شرح دهیم. ممکن است هنوز سؤالات دیگری در رابطه‌ با پایان نامه داشته باشید. علم پروژه، وظیفه خود می‌داند تا در تک‌تک مراحل انجام پایان نامه در کنار شما باشد. تیم خِبره ما آماده است تا در انجام پایان نامه مهندسی برق به شما کمک کند.