یکی از رشته‌های پرطرفدار در دبیرستان، رشته علوم انسانی است. دانش‌آموزان پایه دهم متوسطه می‌توانند پس از انتخاب رشته، در این بخش از آموزش نظری، به تحصیلات خود ادامه دهند. این دانش آموزان پس از سه سال تحصیل در این مقطع، یعنی پس از پایان کلاس دوازدهم  و پس از قبولی در کنکور سراسری، در رشته مورد نظرشان در دانشگاه، ادامه تحصیل خواهند داد. رشته‌های متنوعی برای ادامه تحصیل در دانشگاه و برای دانش‌آموزان انسانی در نظر گرفته شده است. تعداد این رشته‌ها، بسیار بالا است اما برترین و پرطرفدارترین این رشته‌ها قطعا زیاد نیست. در این مقاله به معرفی رشته های علوم انسانی می‌پردازیم و خواهیم دید که این رشته‌ها، چه ویژگی‌هایی دارند.

اگر به خدمات انجام مقاله و پایان نامه نیاز دارید، می توانید با موسسه علم اندیش در تماس باشید.

رشته‌های پرطرفدار علوم انسانی کدام رشته‌ها هستند؟

اگر در رشته انسانی در حال درس خواندن هستید، حتما می‌دانید که رشته‌های زیادی برای ادامه تحصیل در دانشگاه برای شما وجود دارد. از وکالت و قضاوت گرفته تا مدیریت و حسابداری و روانشناسی. علوم انسانی بیشتر از ۸۰ رشته متنوع و ۵ زیرگروه عمده در دانشگاه‌های ایران دارد. اما بیشتر دانش‌آموزان با توجه در درآمد بالای برخی از رشته‌های ویژه مانند وکالت به سمت آن کشیده می‌شوند. تنوع در رشته‌های دانشگاهی علوم انسانی آن قدر بالا است که شاید برخی، این رشته‌ها را نشناسند. با هم برخی از مهم‌ترین رشته‌های دانشگاهی علوم انسانی را بررسی می‌کنیم:

۱. وکالت

وکالت یکی از پرطرفدارترین رشته‌های در گروه آزمایشی علوم انسانی است. دانشجویان با تحصیل در این رشته، در شغل‌ها و رشته‌هایی مانند قضاوت، وکالت، سردفتری اسناد رسمی و کارشناسی حقوق مشغول به فعالیت خواهند شد. درآمد بالا به خصوص در مورد وکالت، مشوقی بزرگ در زمینه اقبال به این رشته است. اگر فن بیان بالایی داشته و به این موضوعات علاقه دارید، کاندید بسیار خوبی در این زمینه محسوب می‌شوید.

در معرفی رشته های علوم انسانی و در مورد وکالت گفته می‌شود که فرد متقاضی علاوه بر فن بیان بسیار قوی، باید قوه استنباط بالا و نیز ارتباط انسانی بسیار خوبی داشته باشد. علاوه بر این، فرد باید جسارت و قدرت تصمیم‌گیری بالا نیز داشته باشد. ممکن است بتوانید درس خود را در این رشته به اتمام برسانید اما داشتن این ویژگی‌ها، در موفقیت در اشتغال در وکالت و شغل‌هایی مربوط به آن، بسیار ضروری است. علاوه بر این افراد برای شروع کار در این رشته، باید آزمون وکالت را نیز با موفقیت پشت سر بگذارند. افراد متقاضی این رشته، این موضوع را نیز نباید فراموش کنند.

۲. روانشناسی

یکی دیگر از رشته‌های بسیار پرطرفدار در زمینه علوم انسانی، رشته روانشناسی است. افرادی که در این رشته فعالیت می‌کنند، آینده شغلی و درآمد خوبی خواهند داشت. البته موفقیت در این رشته و درآمد آینده آن نیز تا اندازه زیادی به پشتکار و تلاش افراد بستگی خواهد داشت. در این رشته دانشجویان و اساتید درباره انسان و روان او و نیز ارتباط او با دیگران به مطالعه و تحقیق خواهند پرداخت. روابط عمومی خوب و ارتباط‌گیری آسان و سریع با دیگران، یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازها برای موفقیت در این رشته به خصوص در زمینه شغلی است.

علاوه بر این، افراد در این رشته باید توانایی خوبی در زمینه استدلال و نیز تصمیم‌گیری از خود نشان بدهند.

یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازها برای موفقیت در این رشته نیز انسان‌دوستی و توانایی و روحیه بالا در زمینه کمک به دیگران است.

۳. مدیریت

یکی دیگر از رشته‌های مهم و پرطرفدار که در هنگام معرفی رشته های علوم انسانی، به آن توجه زیادی می‌شود، رشته‌های مدیدریت است. این رشته تنوع بسیار بالایی دارد و در دانشگاه‌های گوناگون و در گرایش‌های مختلف تدریس می‌شود. مدیریت، فرآیند مبتنی بر برنامه‌ریزی و هدایت تلاش‌های دیگر افراد مانند افراد شرکت، سازمان و یا موسسات گوناگون برای رسیدن به اهداف آن موسسه و نیز برنامه ریزی برای منابع آن سازمان برای همین منظور است. افراد در گرایش‌های متنوعی در این رشته، مانند مدیریت بازرگانی، مدیریت بیمه، مدیریت بانکداری، مدیریت اطلاعات و ارتباطات، مدیریت دولتی، مدیریت صنعتی، مدیریت مالی، مدیریت کسب و کار، مدیریت هتلداری و … مشغول به تحصیل می‌شوند.

افرادی متقاضی در این رشته‌های مدیریتی باید قدرت رهبری و اعتماد به نفس بالا، توان تجزیه و تحلیل، فن بیان بسیار قوی و قدرت ارتباطی بسیار بالایی داشته باشند تا به موفقیت در این رشته، نزدیک شوند. افرادی که دارای این ویژگی‌ها باشند و یا این ویژگی‌ها را با آموزش و تمرین در خود نهادینه کرده باشند، بیشتر به موفقیت و درآمد بالا در مدیریت نزدیک خواهند شد.

اگر در زمینه‌هایی مانند ریاضی، آمار، اقتصاد و همچنین زبان انگلیسی خوب هستید و علاقه و توانایی لازم در این رشته را دارید، می‌توانید به موفقیت در این رشته، امید بیشتری داشته باشید.

۴. حسابداری

حسابداری نیز یکی از پرطرفدارترین رشته‌ها در هنگام معرفی رشته های علوم انسانی است. درآمد خوب و نیز تضمین استخدام در این رشته، باعث شده تا اقبال دانشجویان به این رشته بسیار بالا باشد. حسابداری یکی از رشته‌های شناور در دانشگاه محسوب می‌شود که امکان ورود به آن از طریق، رشته‌های ریاضی، تجربی و انسانی، به صورت همزمان وجود دارد. حسابداری سیستمی است که در آن وظیفه فرد حسابدار، جمع‌آوری، ثبت، طبقه‌بندی و خلاصه‌کردن اعداد و اطلاعات و تهیه گزارش‌های مالی و صورت وضعیت و کارکرد اقتصادی در سازمان‌ها و نهادهای گوناگون است.

به طور کلی مدیدریت مالی و اقتصادی یک نهاد و یا شرکت با توجه به این اطلاعات و آمار که حسابدار آن را تهیه می‌کند، انجام می‌شود. هر سازمان و یا شرکت برای بررسی وضعیت مالی خود به یک یا چند حسابدار نیاز دارد. به همین دلیل استخدام در این رشته، معمولا بسیار زیاد است.

اگر با کار کردن با اعداد و علم ریاضیات و آمار خوب هستید و دقت بالا، حوصله زیاد و نظم‌پذیری بالایی دارید، این رشته مخصوص شما است.

۵. آموزش ابتدایی

یکی دیگر از رشته‌های پرطرفدار در علوم انسانی، رشته‌های مرتبط با آموزش و به خصوص آموزش ابتدایی است. افراد متقاضی در این رشته، در سیستم آموزش و پروش و مدارس و نیز در زمینه‌هایی مانند مشاوره به کار مشغول خواهند شد. افراد فعال در این رشته‌ها، برای موفق شدن در این شغل‌ها باید فن بیان قوی و قدرت ارتباطی بالایی به خصوص با کودکان داشته باشند. همچنین این افراد باید در زمینه‌هایی مانند ریاضیات ابتدایی، برنامه‌ریزی درسی، پرورشی و نیز روانشناسی خوب باشند. اگر بچه‌ها را دوست دارید و ارتباط خوبی با آن‌ها برقرار می‌کنید و نیز فن بیان قوی دارید، این رشته، مختص شما است.

یکی دیگر از مزیت‌های که معرفی رشته های علوم انسانی ذکر می شود، داشتن درآمد محدود در زمان تحصیل و نیز گذراندن دوره سربازی در بخش آموزشی است. افراد پس از کسب موفقیت در این رشته‌ها می‌توانند به عنوان معلم در بخش‌های گوناگون آموزشی و نیز در موسسات خصوصی و آموزشگاه‌ها، مشغول فعالیت شوند.

معرفی دیگر رشته های علوم انسانی

اما به جز رشته‌های پرطرفدار و شناخته‌شده ذکر شده، رشته‌های دیگری نیز در دانشگاه برای افراد فعال در رشته‌های علوم انسانی وجود دارد. از جمله دیگر رشته‌ها، می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • آمار
 • تاریخ
 • جغرافیا
 • باستان‌شناسی
 • زبان‌شناسی
 • اقتصاد
 • زبان و ادبیات فارسی
 • جامعه‌شناسی
 • مردم‌شناسی
 • علوم اجتماعی
 • روزنامه‌نگاری
 • معارف اسلامی
 • الهیات
 • ایران‌شناسی
 • فلسفه
 • کارشناسی عربی و مترجمی زبان عربی

سخن آخر

اگر در رشته علوم انسانی در دبیرستان درس می‌خوانید، رشته‌های متنوعی را برای انتخاب کردن برای ادامه تحصیل در دانشگاه، در اختیار دارید. طیف این رشته‌ها بسیار متنوع است و از رشته‌های آموزشی تا حسابداری و مدیریت و وکالت را در برمی‌گیرد. اما مشاوران در زمینه معرفی رشته های علوم انسانی، مهم‌ترین عوامل برای موفقیت را علاقه و استعداد در این زمینه‌ها می‌دانند. هنگام انتخاب رشته، بهتر است توجه به درآمد و موقعیت شغلی را در اولویت‌ها بعدی قرار دهید.