رشته علوم تجربی یکی از پرطرفدارترین رشته‌ها در دوره متوسطه محسوب می‌شود. دلیل این امر را می‌توان به درآمد و جایگاه اجتماعی بالایی نسبت داد که به واسطه تحصیل در رشته‌های دانشگاهی تجربی به دست می‌آید. چنانچه علاقه‌مند به دروس شیمی و زیست بوده و همچنین در دروس ریاضی و فیزیک از پایه نسبتا قوی برخوردار هستید، انتخاب‌های متعددی در رشته تجربی برای شما وجود دارد. معمولا دانش آموزانی که در درس های فوق، استعداد خوبی ندارند یا علاقه مند به این رشته ها نیستند، به سمت رشته های علوم انسانی یا هنر و زبان جذب می شوند.

در این مقاله قصد داریم ضمن معرفی رشته های تجربی درباره بازار کار و آینده شغلی برخی از بهترین رشته‌های این شاخه نیز توضیحاتی ارائه دهیم.

بررسی رشته علوم تجربی

در دوره دوم متوسطه از شاخه نظری می‌توان رشته تجربی را انتخاب کرد. دانش آموزان بر اساس آزمون هدایت تحصیلی و نتیجه‌ای که از آن کسب کرده‌اند، معمولا بین رفتن به سمت علوم تجربی یا رشته های فنی و مهندسی دودل می شوند. با توجه به اینکه دروس اصلی و تخصصی در تمامی رشته‌های تجربی به شیمی، زیست و زمین شناسی اختصاص دارد، ضروری است که دانش آموزان در درس‌های فوق استعداد و علاقه لازم را داشته باشند.

زیر گروه‌های علوم تجربی

بر اساس تغییراتی که در کنکور سال ۱۴۰۲ انجام شده، کلیه دروس عمومی از این  آزمون حذف گردیده و تمام زیر شاخه‌های رشته تجربی با هم ترکیب و ادغام شده‌اند. برهمین اساس ضریب درس‌های تخصصی مانند شیمی، زیست، فیزیک، ریاضی و زمین شناسی در کلیه رشته‌ها برابر خواهد بود. آگاهی از این ضرایب به دانش آموزان کمک می‌کند تا از همان ابتدا نسبت به تقویت دروسی بپردازند که بیشترین ارتباط را به رشته دانشگاهی مورد نظرشان در آینده دارد.

دروسزیست شناسیزمین شناسیشیمیریاضیفیزیک 
ضریب۱۲۱۹۷۷

رشته‌های دانشگاهی علوم تجربی

پذیرش اکثر رشته‌های تجربی در دانشگاه از مقطع کاردانی و کارشناسی صورت می‌گیرد و برخی نیز در مقطع ارشد و یا دکتری پیوسته پذیرش دارند. برهمین اساس شما می‌توانید از مقطع کاردانی به انتخاب رشته‌های محبوبی مانند هوشبری، مامایی و رادیولوژی پرداخته و بدین‌صورت شانس خود را برای فعالیت در این مشاغل افزایش دهید. در ادامه جداولی را مشاهده خواهید کرد که در آن‌ها معرفی رشته های تجربی بر اساس پذیرش در مقاطع مختلف قرار داده شده است.

رشته‌های تجربی در مقطع کاردانی

در جدول ذیل رشته‌های تجربی در مقطع کاردانی  را مشاهده می‌کنید.

مقطعرشته‌های دانشگاهی
کاردانیآموزش و پرورش ابتدایی، بهورزی، اتاق عمل، تکنسین پروتزهای دندانی، تکنولوژی پرتودرمانی، تکنسین سلامت دهان، دامپزشکی، تکنولوژی رادیولوژی دهان، فک و صورت، علوم آزمایشگاهی، مامایی، فوریت‌های پزشکی، هوشبری، بهداشت عمومی ، بهداشت حرفه‌ای، شیمی آزمایشگاهی، بهداشت محیط امور بانکی و دولتی، امور بیمه، امور فرهنگی، تربیت مبلغ قرآن کریم، امور مالی و مالیاتی، تربیت مدرس قرآن کریم، حسابداری، گردشگری، علوم انتظامی، علم اطلاعات و دانش‌شناسی مدیریت بازرگانی، مدارک پزشکی، مدیریت صنعتی، هتلداری، مدیریت گمرکی، امور اراضی، تکنولوژی تولیدات دامی، امور زراعی و باغی، تکنولوژی تولیدات گیاهی، تکنولوژی چوب، تکنولوژی جنگلداری، تکنولوژی شیلات، تکنولوژی محیط زیست، تکنولوژی صنایع غذایی، تکنولوژی مواد غذایی، تکنولوژی آب‌خیزداری، تولید و فرآوری محصول خرما، پرورش زنبور عسل، پرورش اسب، بهره‌برداری و تولید از گیاهان معطر و دارویی، نوغان‌داری، علوم ورزشی

رشته‌های تجربی در مقطع کارشناسی

در جدول ذیل به معرفی رشته های تجربی در مقطع کارشناسی پرداخته شده است.

مقطعرشته‌های دانشگاهی
کارشناسیآموزش ابتدایی، آموزش کودکان استثنایی، آموزش زیست‌شناسی، تکنولوژی اتاق عمل، بهداشت مواد غذایی، اعضای مصنوعی، بهداشت،  بازرسی گوشت، پرستاری، بینایی سنجی، تکنولوژی پرتودرمانی، روانشناسی، تکنولوژی پرتوشناسی، زیست‌شناسی (سلولی و مولکولی، جانوری، دریا، گیاهی)، ساخت پروتزهای دندانی، زیست فناوری، شنوایی شناسی، علوم آزمایشگاهی دامپزشکی، علوم آزمایشگاهی، علوم تربیتی، علوم و صنایع غذایی، علوم تغذیه، فیزیوتراپی، گفتار درمانی، کاردرمانی، مامایی، میکروبیولوژی، هوشبری،زمین‌شناسی، اقیانوس‌شناسی بهداشت عمومی، آموزش شیمی، کنترل و بیولوژی ناقلین بیماری‌ها، شیمی کاربردی، تکنولوژی پزشکی هسته‌ای، شیمی محض، مهندسی بهداشت محیط، فناوری اطلاعات سلامت، مهندسی بهداشت حرفه‌ای و رعایت ایمنی کار اقتصاد، ادیان و مذاهب، امنیت اقتصادی، تاریخ تمدن کلیه ملل اسلامی، تاریخ اسلام، حسابداری، شیعه‌شناسی، زبان و ادبیات عربی، علم دانش‌شناسی و اطلاعات ، علوم قرآن و حدیث، علوم انتظامی، فقه و حقوق اسلامی، فقه و حقوق حنفی، فقه و حقوق امامی، فقه و حقوق شافعی، فقه و مبانی در حقوق اسلامی، فقه و حقوق در مذاهب اسلامی، فلسفه و حکمت اسلامی، فلسفه و کلام اسلامی، فلسفه و عرفان اسلامی، فن‌آوری، اطلاعات و ارتباطات مدیریت امور بانکی، مدیریت اطلاعات و ارتباطات، مدیریت امور گمرکی، مدیریت بیمه، مدیریت بازرگانی، مدیریت بیمه اکو، مدیریت صنعتی، مدیریت دولتی، مدیریت فرهنگی هنری، مدیریت مالی، مدیریت کلیه کسب و کارهای کوچک، مدیریت و بازرگانی دریایی معرفی رشته های تجربی در حوزه معارف اسلامی، معارف اسلامی – تبلیغ و ارتباطات، معارف اسلامی و ادیان، معارف اسلامی و اخلاق، معارف اسلامی و تاریخ، معارف اسلامی و علوم قرآنی، معارف اسلامی و علوم تربیتی، معارف اسلامی و کلام، هتلداری، معارف اسلامی و مدیریت، آموزش تربیت بدنی، امنیت بین الملل، امنیت اطلاعات، امنیت نرم، تربیت مروج سیاسی، پژوهشگری امنیت، آموزش و ترویج کشاورزی پایدار، ضد تروریسم، حفاظت اطلاعات، علوم دامی، علوم فنی امنیت، علوم سیاسی، علوم ورزشی علوم و مهندسی جنگل، علوم و مهندسی باغبانی، علوم و مهندسی خاک، علوم و مهندسی (کشاورزی) و صنایع غذایی، علوم و مهندسی شیلات، علوم و مهندسی محیط زیست، گیاه پزشکی، کتابداری و اطلاع‌رسانی‌های پزشکی، مددکاری اجتماعی، مربیگری عقیدتی، مدیریت خدمات درمانی و بهداشتی ، مطالعات امنیتی، مهندسی صنایع چوب و دیگر فرآورده‌های سلولزی، مهندسی تولید و تحقیق ژنتیک گیاهی، مهندسی صنایع مبلمان، مهندسی فضای سبز، مهندسی طبیعت، اقتصاد کشاورزی

رشته‌های تجربی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا

در جدول ذیل رشته‌های تجربی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا را مشاهده می‌کنید.

مقطعرشته دانشگاهی
کارشناسی ارشد پیوستهمعارف اسلامی و ارشاد 
دکترای حرفه ایپزشکی، دکترای پیوسته بیوتکنولوژی، دندانپزشکی، دکترای عمومی دامپزشکی، داروسازی

بررسی آینده شغلی برخی از زیرشاخه‌های علوم تجربی

هرچند که در سال‌های اخیر آمار داوطلبان رشته تجربی در مقایسه با دیگر رشته‌ها افزایش داشته، اما همچنان زیر شاخه‌هایی در این رشته وجود دارند که هنوز اشباع نشده‌اند. در مبحث معرفی رشته‌ های تجربی به بررسی آینده شغلی برخی از این زیر شاخه‌ها می‌پردازیم. با کسب مدرک کارشناسی در اکثر رشته‌های دانشگاهی علوم تجربی مانند فیزیوتراپی، بینایی‌سنجی، شنوایی‌سنجی، تغذیه، رادیولوژی و رادیوتراپی خواهید توانست در مراکز مرتبط شروع به کار نمایید و یا حتی نسبت به راه‌اندازی کلینیک خود اقدام کنید.

همچنین در کلیه زیر مجموعه‌های رشته علوم تجربی که در مقطع کارشناسی پذیرش دارند می‌توانید به ادامه تحصیل پرداخته و بعد از آن به تدریس در دانشگاه‌ها یا مدارس بپردازید. شرکت‌های دارویی و پزشکی نیز پذیرای فارغ‌التحصیلان این رشته هستند. همچنین با تحصیل در رشته‌هایی مانند ژنتیک، علوم محض، زیست‌شناسی و بیوتکنولوژی می‌توانید تحت عنوان کارشناس یا پژوهشگر در آزمایشگاه‌ها، دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی مشغول به کار شوید. با تحصیل در مقاطع بالاتر در هر یک از شاخه‌های تجربی می‌توانید در مدارس و دانشگاه‌های سطح بالا و درجه یک به تدریس بپردازید.

از دیگر زیرشاخه‌های رشته تجربی می‌توان به روانشناسی اشاره کرد که از میان‌رشته‌های بسیار محبوب و پر متقاضی نیز است. امروزه دیدگاه جامعه در مقایسه با گذشته نسبت به روانشناسی بهبود پیدا کرده است. بر همین اساس شمار افرادی که برای سلامت روان و درمان خود به مراکز روان‌درمانی مراجعه می‌کنند افزایش یافته است.

بعد از فارغ‌التحصیلی می‌توان به عنوان یک روانشناس در مراکز مختلف شروع به کار کرد و یا در کلینیک‌ها و مطب شخصی نیز به کار درمانی پرداخته و درآمد بالایی را کسب کرد. اما توجه داشته باشید که هریک از رشته‌های فوق شرایط روحی خاصی را می‌طلبند. از این‌رو بر اساس شناختی که از خود دارید می توانید نسبت به انتخاب آن‌ها اقدام نمایید.

سخن پایانی مبحث معرفی رشته های تجربی

با توجه به معرفی رشته های تجربی چنانچه علاقه‌مند به تحصیل و کار در این حوزه هستید می‌توانید از همین ابتدا تصمیم خود را گرفته و با دریافت مشاوره‌های تخصصی آینده تحصیلی و شغلی خود را تضمین نمایید. در کنار استعداد و علاقه ‌ای که به رشته تجربی دارید، برنامه‌ریزی و تلاش در جهت آن مهم‌ترین رمز موفقیت شما خواهد بود.

موسسه علمی و پژوهشی با عنوان علم اندیش با توجه به سابقه درخشانی که در به ثمر رساندن انواع پروژه‌های علمی در سطح کشور داشته است، آماده ارائه آموزش‌های علمی و مشاوره‌های تخصصی به دانشجویان عزیز است. برای انجام مقاله و پایان نامه می توانید با موسسه علم اندیش از طریق صفحه ثبت سفارش در تماس باشید.